Pieninská cesta

Prielomom rieky Dunajec k poľskému susedovi – nenáročná cyklotúra prekrásnou scenériou prielomu rieky Dunajec začína pri Národnej kultúrnej pamiatke múzeu Červený Kláštor je ako stvorená pre rodiny s deťmi. Prvou atrakciou po trase je Jánošíkov skok, kde si môžete na skalách oddýchnuť a pozorovať plte na Dunajci šikovne vedené goralskými junákmi. Cesta prielomom sa šesťkrát zatočí pričom sleduje tvar meandrov zaklesnutých medzi strmé skalnaté svahy. V oblúku tretieho meandra môžeme obdivovať legendami ovenčené skalné veže Sedem mníchov vysoké takmer 70 m. Onedlho dorazíme k lokalite Poľana a poslednému meandru Dunajca pred vyústením Lesnického potoka. Dominuje mu vysoké štihle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. Pri Lesnickom potoku pokračujeme doľava po asfaltovej a neskôr ceste zo zamkovej dlažby vstupujeme do poľských klimatických kúpeľov Szczawnica, kde máme možnosť kultúrneho i športového vyžitia. Po ceste naspäť sa zastavíme na občerstvenie na chate Pieniny v obci Lesnica.

Dĺžka túry: 10.5 km (Červený Kláštor – Lesnica- Szczawnica)

Prevýšenie (tam/späť): 132/117

Náročnosť: ľahká trasa vhodná pre rodiny s deťmi

Kráľovská cesta

Cesta vhodná pre náročnejších cyklistov, ktorí radi prekonávajú aj nejaké tie výškové metre. Trasa začína v poľskom kúpeľnom mestečku Szcawnica a vedie okolo Chaty Pieniny a obce Lesnica na stúpanie smerom na Lesnické sedlo. Odmenou za výstup je určite výhľad na rozsiahle údolie Pieninského národného parku, ale ja na Spišskú Maguru a Vysoké Tatry. Z Lesnického sedla sa spúšťame serpentínami do Veľkého Lipníka, kde odbočujeme doprava a dostávame sa naspäť do Červeného Kláštora k múzeu, kde sa napájame na Pieninskú cestu popri Prielome rieky Dunajec.

Dĺžka túry: 24,5 km

Prevýšenie (tam/späť): 523/609

Náročnosť: pokročilí

Na bicykli okolo rieky Poprad

Trasa vedie po takmer zabudnutom kraji okolo hraničnej rieky Poprad. Zatiaľ čo na poľskej strane je čulý ruch, na tej slovenskej akoby zastal čas. Východiskovým bodom je hraničné mesto Piwniczna-Zdrój. Cesta ku štátnej hranici tu bola poškodená, preto je tu obmedzená doprava a zákaz vjazdu nákladným vozidlám. Pre cyklistov môže byť úzky profil stresujúci, ale je pomerne krátky. Pre zlepšenie dostupnosti sa buduje nový most cez rieku Poprad. Po prekonaní komplikovaného úseku čaká cyklistu krásna jazda v takmer nedotknutom území popri malebnej rieke až do obce Malý Lipník. Odtiaľ sa môžete vydať ďalej po hlavnej ceste smerom až do Starej Ľubovne, alebo smerom doľava na obec Legnavu a ďalej po poľnej cestičke do poľského kúpeľného mestečka Muszyna.

Dĺžka túry: 19,5 km

Prevýšenie (tam/späť): 482/422

Náročnosť: vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých